logo

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Kilka cennych rad

Chcielibyście za kilka lub kilkanaście lat usiąść w domowym zaciszu, otworzyć starannie przygotowany, ciężki album i z rozrzewnieniem wspólnie wspominać ten jeden, wyjątkowy dzień? To oczywiste. Ale żeby ten wzruszający moment nie był za każdym razem związany z poczuciem niesmaku i gorzkimi żartami rodziny, powinniście już dzisiaj dowiedzieć się jak wybrać fotografa ślubnego.

Szukanie fotografa ślubnego potrafi spędzić sen z powiek niejednej młodej parze. Jednak zamiast ryzykować nieudane zdjęcia ślubne, polecamy zaopatrzyć się w potrzebną wiedzę, aby wspomnienia uwiecznione były dokładnie tak, jak chcecie.
Mogłoby się wydawać, że sprawa jest prosta: wystarczy poprosić znajomych o polecenie lub wyszukać dobrego fotografa w internecie! Pamiętajcie jednak, że to dopiero połowa sukcesu. Przyjrzyjcie się uważnie pracy każdego kandydata, którego podeślą Wam znajomi, zwróćcie uwagę na najważniejsze aspekty pracy i zapewnijcie sobie spokojną ceremonię.

Czy w ogóle wybierać fotografa ślubnego?

Możliwe, że zastanawiacie się, czy w ogóle korzystać z usług fotografa. Przecież szwagier, wujek i stryjenka mają takie drogie aparaty cyfrowe, a ciocia to ma nawet lustrzankę i stronę, gdzie publikuje zdjęcia! Podpowiemy: mimo tego warto wynająć profesjonalnego fotografa ślubnego. Pozwólcie rodzinie bawić się na weselu tak, jak tego będą chcieli, nie ryzykując, że z waszych cennych pamiątek zostanie kilka rozmazanych, nieostrych zdjęć. Nie będziecie musieli martwić się, że rozproszona rozmową ciocia nie uwieczni tych niepowtarzalnych momentów, jakimi są pierwszy taniec, krojenie weselnego tortu czy oczepiny.

Sprawdźcie portfolio

Sami najlepiej wiecie, w jakim stylu chcielibyście mieć pamiątkowe zdjęcia. Niekoniecznie zwariowana sesja znajomych, gdzie panna młoda wskakuje do jeziora w sukni ślubnej, musi odpowiadać akurat wam. Pamiętajcie, że to wy będziecie pokazywać te zdjęcia do końca życia rodzinie, dzieciom i przyjaciołom. Dlatego wybór odpowiedniego fotografa ślubnego jest taki ważny. Właściwie każdy fotograf ma teraz swoją stronę internetową, gdzie umieszczone jest jego portfolio. Zazwyczaj możecie tam obejrzeć przykładowe zdjęcia (im więcej, tym lepiej!), sprawdzić cennik i poznać sposoby kontaktu. Jeśli spodobają wam się zdjęcia, najlepiej od razu zadzwonić i zapytać o wolne terminy. Dobrzy fotografowie bywają zajęci na kilkanaście miesięcy w przód!

Zdecydujcie, czego oczekujecie

W zależności od oczekiwań, ale również budżetu na zdjęcia, możecie mieć różne oczekiwania. Fotograf może być obecny tylko na ceremonii ślubnej i kawałku wesela (zazwyczaj do oczepin). Bardzo popularna (nie bez powodu!) jest również udział fotografa w przygotowaniach do ślubu. Takie zdjęcia przygotowane przez wprawionego fotografa są niezwykle klimatyczne i doskonale oddają podniosłość chwili. Dodatkowo możecie umówić się z fotografem na plener - czyli zdjęcia w ślubnych strojach na łonie natury. Może wybierzecie miejsce, gdzie się poznaliście, albo pobliski park ze starymi drzewami? Jeśli nie możecie się zdecydować, zapytajcie fotografa. Ten doświadczony podpowie, które miejsce będzie najlepsze na plener. Pary z dużo większym budżetem i sporą dawką fantazji decydują się na plener nawet kilka miesięcy po ślubie, ale… w egzotycznym miejscu! Fotograf wtedy wybiera się z wami w krótką podróż, aby zrobić zdjęcia nowożeńcom w pięknej scenerii - przy zachodzie słońca na plaży lub na szczycie góry. Piękne zdjęcia i niezapomniane chwile gwarantowane!

Umowa i sprawy organizacyjne

Wybraliście fotografa, który spełni wasze oczekiwania, sprawdziliście jego portfolio. Po kilku sympatycznych rozmowach telefonicznych wiecie już, że ma wolny termin w dniu waszego ślubu i uzgodniliście, kiedy ma być obecny. Wspaniale! Teraz pora przelać to wszystko na papier. Upewnijcie się, że rozumiecie każdy zapis w umowie i że wszystkie wasze oczekiwania są w niej zawarte. Zwróćcie szczególną uwagę na zakres usługi i kwestie finansowe - tu nie ma miejsca na niedopowiedzenia.

Jeśli kierowaliście się powyższymi wskazówkami i udało wam się umówić na termin z wybranym fotografem, a całość opatrzyć satysfakcjonująca umową - gratulacje! Jesteście na najlepszej drodze, aby za kilkanaście lat z rozrzewnieniem wspominać ten wyjątkowy dla was czas - pokazywać z dumą zdjęcia dzieciom i wnukom, a album ślubny trzymać na honorowym miejscu na półce. Życzymy z całego serca, żeby te chwile były niezapomniane!

blank

Jak przygotować się do zdjęć w dniu ślubu?

Dzień ślubu to wasz wyjątkowy moment. Pozwólcie, że jako...

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa ślubnego?   Chcielibyście za kilka lub...

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *